RUS FİNOSU ÖZELLİKLERİ


'Rus finosu'' köpeğin halk arasındaki ismi. Asıl cinsi Papillon.Çok bulunan bir cins değil.1 yaşını geçtiğinde 5-6 kilo civarında olurlar. Rus Finolarının en ayırt edici özellikleri yelpaze şeklinde aşağıdan yukarı çıkan ve yukardan sarkan şirin kuyrukları oluyor. Genelde safkanların rengi kar beyazı. Kesinlikle zarar verme duygusu bulunmuyor.Her kisiye çok kolay adapte olabiliyorlar ve hemen alışabiliyorlar. Sahip duyguları biraz zayıf.Tuvalet eğitimi diğer köpeklere nazaran daha sabır istiyor.
Rus finosunun orjinal adı Russian Tsvetnaya Bolonka dır. Tsvetnaya, lapdog (fino), Bolonka ise colored (renkli) anlamına geliyor. Bu ırk French Bolonka adı ile Napolyon tarafından Rusyaya getiriliyor. Ve orada bırakılıp koruma altına alınıyor. Bu ırk aslında iki ırkın yani Bichon Frise denilen bir poodle'ın ve Shih Tzu denilen terrier ırkı köpeklerin melezlemesiyle elde edilmiş.

 Eğer 4,5 aylıksa yaklaşık 3-4 kilo civarında olsa gerek. 1 yaşını geçtiğinde 5-6 kilo civarında olurlar. Rus Finolarının en ayırt edici özellikleri yelpaze şeklinde aşağıdan yukarı çıkan ve yukardan sarkan şirin kuyrukları oluyor. Genelde safkanların rengi kar beyazı.


2 yorum:

  1. Tam tersi Tsvetnaya renkli demek, Bolonka ise fino demektir. Ve SAFKAN rengi beyaz rengi dışında herhangi bir renk. Kilo da fazla yazmışsınız. Maksimum 4-5 kilo oluyorlar. Fazla ise o zaman standart dışında. Böyle bir makale yazmadan önce standartları okuyun lütfen.

    YanıtlaSil
  2. İlk paragrafta asıl cinsi Papillon demişsiniz. İkinci paragrafta da orjinal adı ''Russian Tsvetnaya Bolonka'' demişsiniz ki her iki cins de birbirinden çok farklı hayvanlar.

    Rus Finosonun gerçek orjinal ırkını ve mümkünse Latince adını veya ingilizce orjinal adını bilen varsa burada yorumlara yazsın lütfen!

    YanıtlaSil